Dansk sølv er stort set altid stemplet. På større korpus-genstande sidder stemplerne i bunden, på mindre ting som hovedvandsæg
kan stemplerne sidde indvendig i låget eller på siden, bestik er stemplet på bagsiden. Siden guardeinordningens indførelse i 1677 skulle man stemple købehavnersølv med bymærke. Bymærket med de tre tårne har man kendt til siden 1608. Under tårnene står et årstal. Fra 1608 til 1771 står hele årstallet. Fra 1772 står kun de sidste 2 cifre, dvs. 72 for 1772.

Bymærker var også påbudt i provinsen, men der var ingen til at håndhæve stemplingen, så det er sjældent, at man ser provinssølv
med bymærke. Fælles for alt dansk sølv er, at man stort set altid finder et mestermærke. På provinssølv findes der af og til også bymærke, hvorimod københavnersølv er stemplet hele fire gange med hhv. mesterstempel, bymærke, guardeinstempel og månedsmærke.

Fra 1893 trådte en ny stempelordning i kraft. Det betød også, at stempling af sølvtøj blev gjort ens for hele landet, men det blev samtidig frivilligt. Stemplet med de tre tårne, der hidtil havde været forbeholdt Københavns egne guldsmede, blev nu tilgængeligt for hele Danmark. Siden 1977 har man dog ikke ment, at det kunne svare sig rent økonomisk at forny årstallene i det tretårnede stempel, og det anvendes i dag yderst sjældent.

Læs de andre lektioner i sølvskolen:

Sølvskolen 1: Sølvets lødighed
Sølvskolen 2: Tre typer af sølv
Sølvskolen 3: De vigtige stempler
Sølvskolen 4: Guldsmed var sølvsmed
Sølvskolen 5: Find den rette mester
Sølvskolen 6: Pas på stempelfusk
Sølvskolen 7: To- eller tretårnet
Sølvskolen 8: Sølv eller plet?
Sølvskolen 9: Kend sølvets stilarter
Sølvskolen 10: Sølv i rennæssancen
Sølvskolen 11: Barok, brask og bram
Sølvskolen 12: Den stille regence
Sølvskolen 13: Rokoko med vrid
Sølvskolen 14: Louis Seize symmetri
Sølvskolen 15: Mytologisk empire
Sølvskolen 16: Stilblandingsperioden
Sølvskolen 17: De første sølvvarefabrikker
Sølvskolen 18: Blomstrende skønvirke

Kommentar

  • 19. marts 2014 - kl. 11:54
    Har et fad, hvor der står "dansk sølvtryk" i bunden - er det pletsølv?
  • i dag - kl. 23:19
    Ja mangler lektionerne 4-18, men prøv også at se http://www.werring.dk/shop/cms-soelv.html hvor der er en guide over sølv
  • 18. februar 2013 - kl. 15:18
    Når kommer lektion fra 4-18 til å virke. Skulle så gjerne fått sett litt mer av Sølvskolen 7.
  • 09. oktober 2012 - kl. 17:53
    Jeg har et sølvarmbånd hvori der er stemplet AGC - hvad betyder det? Håber på et svar, min mail er: tinavojens@yahoo.dk
  • 09. oktober 2012 - kl. 17:52
    Jeg har et sølvarmbånd hvori der er stemplet AGC - hvad betyder det?
  • 10. august 2012 - kl. 15:36
    Jeg glæder mig også til at linkene til lektion 4-18 kommer til at virke...!?! Vh. Karen
  • 30. juli 2012 - kl. 16:14
    Hej. Super side... Dog virker kun de 3 første links :(
  • 01. januar 2012 - kl. 17:01
    er der sølv, der er stemlet med 3 stjner
  • 08. september 2011 - kl. 19:06
    Sølvskolen lektion 3. Mener at det var i 1863 at de tre tårne blev tilgængelige for resten af landet. Venlig hilsen jr@scandiart.com
abonnement
Aller Media A/S © 2014 - www.aller.dk